نکات پزشکی

1- آموزش کنترل ادرا و مدفوع در کودکان

 

 آموزش از پوشک گرفتن کودک

بگذارید کودکتان خود به شما نشان دهد که برای استفاده از لگن آماده است.

به طور متوسط اغلب کودکان در حدود 2 سالگی از لگن برای توالت کردن، استفاده می کنند. معمولاً دختران سریع تر از پسران از پوشک گرفته می شوند. البته آموزش توالت رفتن نیز مانند همه جوانب دیگر رشد و نمو کودک، در کودکان مختلف متفاوت می باشد. کمتر از 18 ماهگی معمولا این آموزش را نباید شروع کرد و بعد از 2 سالگی نیز توصیه می شود این آموزش انجام گیرد.

به دلیل اینکه عدم از پوشک گرفتن در دختر بچه ها از 2 سالگی به بعد او را مستعد عفونت ادراری می کند توصیه می شود این آموزش را برای دختر ها جدی تر  شروع کرده و ادامه دهید.

 اگر عمه  شما می گوید که بچه او از یک سالگی شروع به توالت کردن روی لگن کرد یا مادر شما می گوید فلان زمان برای گرفتن از پوشک مناسب است،  و یا اینکه شماها تا 4 سالگی پوشک می شدید، تحت تأثیر قرار نگیرید. شما خود می دانید که کودکتان چه موقع آماده است. برخی از والدین ترجیح می دهند که این مرحله را در فصل گرم شروع کنند تا کودک بتواند با لباس سبک تری در خانه باشد و در موقع لزوم بتواند راحت تر به دستشویی برود.

علایم و نشانه هایی نیز وجود دارد که کودک شما به این مرحله رسیده است:

· در هنگام راه رفتن و یا حتی دویدن می تواند تعادل خود را حفظ کند.
· در هر بار ادرار کردن مقدار ملاحظه ای مایع دفع می کند.
· در ساعاتی مشخص از روز مدفوع می کند.
· حدود سه تا چهار ساعت در روز پوشکش را خشک نگه می دارد. که به این معنی است که عضلات مثانه اش به اندازه ای قوی هستند که بتوانند ادرارش را نگه دارند.
· در حدود 2 تا 5 دقیقه می تواند به آرامی در یک وضعیت بنشیند.
· قادر به بالا و پایین کشیدن شلوارش می باشد.
· بلافاصله پس از کثیف کردن پوشکش از شما می خواهد که او را عوض کنید.
· وقتی که شما همسرتان یا خواهر و برادرش به توالت می روید، کنجکاوی و علاقه نشان می دهد.

 برای مدفوع کردن عادات خاصی دارد. بعنوان مثال دو زانو می نشیند و یا صدای خاصی از خود در می آورد.
· تمایل دارد تا در کارهایش مستقل عمل کند.
· در صورت انجام یک کار جدید به خود افتخار می کند.
· نسبت به آموزش توالت کردن مقاومت و یا مخالفتی نشان نمی دهد.
.· قادر به پیروی راهنمایی های ساده می باشد. مثلاً اگر به او بگویید آن توپ را به من بده، آنرا انجام می دهد.
· قادر به ادای کلماتی برای ادرار و مدفوع می باشد که شما متوجه آنها می شوید.
· می داند هر چیز باید سرجای خودش قرار گیرد.
· قادر است دستشویی اش را تا زمانیکه به لگن می رسد نگه دارد.

بیشتر کودکان از دستشویی می‌ترسند، ابتدا باید محیط توالت را برایش جذاب کنید و با گذاشتن چند عروسک کوچک یا عکس و پوستر در دستشویی او را تشویق کنید.

ولین کار تهیه یک لگن زیبا و خوش آب و رنگ است که بتواند کودک

را هنگامی که روی لگن می نشیند سرگرم کند،

ابتدا با لگن‌های کوچک آغاز کنید تا کودک به احساس آرامش و امنیت

برسد و نشستن روی لگن را یاد بگیرد.

اگر کودک از توالت شما می ترسد می توانید لگن او را در محل دیگری مثل حمام،

آشپزخانه، اتاق یا هر جایی که کودک احساس آرامش می کند قرار دهید.

برای تشویق کودک برای توالت رفتن می توانید از روش های مختلف استفاده کنید،یک جدول به زیبایی طراحی شده و برچسبهای ستاره می باشد. بر روی یک کاغذطرح دار یا رنگی یک جدول برای او بکشید و هر بار که او برروی لگنش نشست یک ستاره در یکی از خانه های جدول قرار دهید. کم کم تنها زمانی در جدولش ستاره بچسبانید که او از لگن به جای پوشک استفاده کند و هر موقع که همه جدول او پر از ستاره شد برای او یک جایزه کوچک (می تواند خوراکی یا اسباب بازی باشد) تهیه کنید. به یاد داشته باشید که خانه های جدولتان زیاد نباشدزیرا که صبر و حوصله کودکان در این سن کم است.
و یا خوراکی های مناسب و بهداشتی مطابق سن کودک به بدهید.
برای او کتابهایی راجع به آموزش توالت بخوانید و یا دی وی دی یا فیلم های یدر ارتباط به این موضوع را به او نشان دهید. می توانید هنگامی که او روی لگن نشسته است نیز کتابها را در اختیارش قرار دهید تا عکسهایش را نگاه کند.
 پس از هر بار استفاده از لگن برای او دست زده و زباناً او را تشویق کنید و به او بگویید که چقدر بچه زرنگ و باهوش است.

اول صبح بعد از بیدار شدن کودک او را برای انجام کار به توالت ببرید یا روی لگن مخصوص بنشانید، و چند دقیقه به او فرصت بدهید،  اگر کارش را انجام داد او را تشویق کنید اگر نه به او جایزه ندهید و او را از توالت خارج کره و شلوار ویا شورت بپوشانید و او را پوشک نکنید. دوباره بعد از صبحانه خوردن اینکار را انجام دهید، زیاد دستشویی بردن و یادآوری برای انجام اینکار به صورتی که دچار استرس و اظطراب نشود توصیه می شود، تا این مهارت شکل بگیرد.

هر جا احساس کردید کودک دچار استرس و اظطراب می شود روند کار را آهسته تر کنید ولی به قبل ( یعنی پوشک کردن) باز نگردید.

به کودک خود جرات پوشک نکردن بدهید، البته خود شما مراقب باشید اگر زمان مدفوع کردن است او را دوباره به توالت ببرید یا روی لگن مخصوص خودش بنشانید.

اگر گاهی کنترل دفع نداشت و در اتاق یا جایی دیگر ادرار یا مدفع کرد، به هیج وجه او را دعوا ویا تنبیه نکنید فقط این جمله را بکار ببرید که    " اینجا نباید اینکار را می کردی اگر در توالت یا لگن خودت اینکار را کردی به تو جایزه می دهم " .

بعد از اینکه کودک این مهارت را یاد گرفت به هیچ وجه اجازه بازگشت به مرحله قبل را ندهید و دوباره او را پوشک نکنید.
همواره بیاد داشته باشید کارهای مهارتی کودکان نیاز به حوصله و صرف وقت دارد و هیچگاه خود را نا توان در مقابل کودک قرار ندهید.

مادران شاغل می توانند برای شروع از ایام تعطیل استفاده کنند که چند روز فرصت مداومت برای اینکار داشته باشند و یا از محل کار خود مرخصی بگیرید.

___________________________________________________________________________________________________________________________________

2- لزوم استفاده از صندلی و کمربند ایمنی کودک در خودرو

  پرتال جامع اطلاعات تخصصی صنعت حمل و نقل

برای مشاهده مطالب مربوطه به این لینک مراجعه کنید:

http://www.iranway.com/fa/article/%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B5%D9%86%D8%AF%D9%84%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%86%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88

3-  انواع کمربند و صندلی ایمنی کودک و تاثیر آن در تصادفات:

http://www.iranway.com/fa/article/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%86%D8%AF-%D9%88-%D8%B5%D9%86%D8%AF%D9%84%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%88-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%A2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%AA